Wymagania i zgody potrzebne do otwarcia nowego salonu fryzjerskiego

Założenie salonu fryzjerskiego nie różni się specjalnie od zakładania jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Nie trzeba zbyt wiele robić poza tradycyjnym zarejestrowaniem działalności oraz znalezieniem lokalu spełniającego warunki sanepidu. Chcesz założyć salon fryzjerski? Zobacz, jakich formalności należy dopełnić.

Zakładanie salonu fryzjerskiego – co najpierw zrobić?

Zakładanie salonu fryzjerskiego, tak jak każdej działalności może wydawać się trudne. Wszystko przez mnogość przepisów prawnych, które nie dla każdego są zrozumiałe. Odpowiednie przygotowanie pozwoli jednak założyć salon i rozpocząć pracę bez problemów. Najpierw należy dokonać zarejestrowania działalności gospodarczej poprzez złożenie w urzędzie miasta lub gminy formularza CEIDG-1. W formularzu trzeba podać swoje dane, nazwę i adres firmy, datę rozpoczęcia działalności, a także wybraną formę opodatkowania. Oprócz wpisu do CEIDG, formularz jest także wnioskiem o nadanie koniecznych dla każdej firmy numerów NIP i REGON i zgłoszeniem do urzędu skarbowego oraz ZUS-u. Jeśli osoba zakładająca salon jest wykwalifikowanym fryzjerem, może założyć jednoosobową działalność. W ciągu 7 dni od daty rozpoczęcia działalności trzeba złożyć druk ZUA w ZUS, będący zgłoszeniem do opłacania składek. Ponadto zatrudniając pracowników również należy w terminie do 7 dni od podpisania z nimi umowy zgłosić ich do ZUS. Kolejne formalności dotyczą podatku VAT. Warto pamiętać, że jeśli obroty salonu nie będą większe niż 150 tys. zł rocznie, można skorzystać ze zwolnienia z opłacania VAT. W razie rejestracji jako płatnik VAT, najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia działalności trzeba złożyć w US wniosek VAT-R.

Kolejne kroki na początku działalności

Aby móc założyć salon fryzjerski, należy znaleźć odpowiedni lokal, który będzie spełniał warunki Sanepidu. Do rozpoczęcia działalności konieczne jest uzyskanie zgody Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. W tym celu należy złożyć w placówce sanepidu wniosek w ciągu 14 dni od rozpoczęcia działalności. We wniosku należy podać wszystkie informacje o lokalu i to, jakie warunki w nim panują. Wymagania sanitarne dla salonów fryzjerskich określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 17 lutego 2004 roku, podobnie jak dla salonów kosmetycznych, tatuażu czy innych. Przepisy zawarte w rozporządzeniu mówią, że salon musi znajdować się w odrębnym lokalu lub budynku, a także należy wydzielić w nim kilka stref, czyli osobne pomieszczenia na szatnię, poczekalnię, toalety, salę świadczenia usług oraz miejsce gromadzenia odpadów. Salon musi posiadać także osobne stanowisko do mycia i farbowania włosów. Czyli musisz pomysleć gdzie postawisz myjnie fryzjerskie. Należy dokładnie zapoznać się z całym rozporządzeniem, by odpowiednio przygotować lokal, który jest otwierany po dokonaniu odbioru przez sanepid i dopiero wtedy można zacząć świadczyć usługi. Aby móc świadczyć usługi, trzeba odpowiednio wyposażyć lokal w jak najwyższej jakości meble:

  • Fotele – bez tego ani rusz! Fotele fryzjerskie w salonie fryzjerskim to podstawa. Przy zakupie musisz zwrócić uwagę na parę szczegółów takich jak: z czego mają być wykonane, na jakiej pompie powinien być fotel itd.
  • myjnie – jeżeli chcesz aby Twój salon był odbierany za profesjonalny, musisz mieć w salonie myjnie fryzjerską.
  • konsole – do pracy z Klientem potrzebujesz również konsole fryzjerskie przy których będzie siedział Twój Klient.
  • recepcje – miejsce gdzie będziesz przyjmować, zapisywać Klienta to oczywiście recepcja fryzjerska, która zazwyczaj znajduje się na wejściu.
  • pomocniki – czyli produkt, który ułatwi Ci codzienną pracę. Pomocnik fryzjerski z pewnością stanie się Twoim przyjacielem w codziennej pracy.

oraz sprzęt i akcesoria – więcej na ten temat przeczytasz we wpisie „Jakie meble powinny znaleźć się w salonie fryzjerskim?„. Można to zrobić dopiero po otrzymaniu pozwolenia na działalność od sanepidu. Trzeba pamiętać o tym, że wygląd lokalu oraz odpowiednie urządzenia fryzjerskie mają duży wpływ na komfort klientów. Ważna jest także sama lokalizacja. Salon powinien być widoczny, mieć zwracający uwagę szyld i być łatwo dostępny. Nie mniej istotna jest atmosfera w salonie. Powinna być luźna, wesoła, a dla jej polepszenia warto zadbać o czasopisma do czytania w poczekalni czy muzykę. W przypadku muzyki może być konieczne wykupienie licencji i comiesięczne opłaty do Organizacji Zbiorowego Zarządzania, które reprezentują danych muzyków, chyba że będzie się odtwarzać tylko muzykę niewymagającą licencji. Nie można zapomnieć także o marketingu. Klienci sami nie przyjdą. Trzeba znaleźć sposoby na ich przyciągnięcie, dlatego salon fryzjerski, jak każda firma, powinien mieć swoją stronę internetową oraz konta w social media. Warto przeznaczyć też pewne środki na reklamy.

Nie można zapomnieć także o tym, że od niedawna obowiązują przepisy nakazujące posiadanie przez każdy zakład fryzjerski kas fiskalnych. Osoby rozpoczynające działalność mogą skorzystać z ulgi na zakup kasy, która może wynieść maksymalnie 700 zł.