Jak zaprojektować salon fryzjerski?

01-12-2015

Będąc na etapie projektowania swojego salonu fryzjerskiego trzeba pamiętać o tym aby podczas całego tego przedsięwzięcia kierować się kilkoma praktycznymi zasadami. Otóż przede wszystkim należy mieć na względzie zasady bezpieczeństwa i higieny pracy a także wymogi ergonomiczne, dzięki którym stworzymy najlepsze dla siebie warunki pracy.

Bezpieczeństwo i funkcjonalizm

Analizując powyższe kwestie bardziej dokładnie mam tu na myśli kilka wytycznych, o których nade wszystko warto pamiętać. Bardzo ważną rzeczą jest dostęp do salonu a konkretnie mam tutaj na myśli wejście i wyjście, które musi być bezkolizyjne tzn. przy drzwiach nie może znajdować się nic co by mogło przeszkodzić w szybkiej ewakuacji. Jeżeli do salonu wchodzi się prosto z ulicy za drzwiami powinien znajdować się niewielki wewnętrzny korytarz czyli tzw. wiatrołap oddzielony drugimi wewnętrznymi drzwiami od reszty lokalu. Podłoga musi być wykonana z materiałów łatwo zmywalnych oraz odpornych na środki do dezynfekcji. Wskazane jest, aby ściany były jasne i pokryte do wysokości 2m materiałem o gładkiej powierzchni który łatwo zmyć. Oświetlenie powinno być głównie naturalne czyli okna powinny zajmować około 1/8 powierzchni salonu, jeśli chodzi o oświetlenie sztuczne to powinno być sufitowe i punktowe przy każdym stanowisku. Wysokość pomieszczeń salonu nie może być mniejsza niż 3,3m jednak w pewnych sytuacjach można uzyskać zgodę na obniżenie wysokości do 2,5m ( ale wówczas salon może mieć tylko 4 pracowników i musi mieć klimatyzację) Stanowisko pracy – min. 2m kwadratowe wolnej powierzchni podłogi na osobę. Jeżeli konsole są pojedyncze odległości pomiędzy poszczególnymi stanowiskami muszą wynosić min. 0,75 m. W przypadku jednego blatu odległość min. 1,5m. Umywalnia czyli miejsce do mycia głowy powinno być wyposażone w umywalkę fryzjerską o łagodnie zaokrąglonych brzegach. Jej przeciętna wysokość to1m.

Poszczególne strefy w salonie fryzjerskim

Trzeba pamiętać, że salon fryzjerski jest przede wszystkim miejscem pracy i każdy wystrój, nawet najbardziej ekstrawagancki, musi w pierwszej kolejności liczyć się z codziennymi czynnościami pracowników. Dlatego też tak ważne jest uwzględnienie w projekcie stref: poczekalni często połączonej z recepcją, strefy fryzjerskiej oraz strefy przygotowania i pielęgnacji. Dzięki temu mamy możliwość racjonalnego i optymalnego wykorzystania powierzchni oraz zapewnienia klientom a także pracownikom pełnego komfortu. Lustra powinny być jak największej powierzchni dzięki temu klient będzie widział nie tylko swoją głowę, ale także całą sylwetkę. Bardzo ciekawym uzupełnieniem luster mogą być cięte kwiaty, które stworzą w Twoim salonie przyjemną atmosferę.

Komfort klientów zawsze najważniejszy

Dobrze zaprojektowany salon fryzjerski to nie tylko ładnie wyglądające wnętrze ale przede wszystkim przestrzeń stworzona z myślą o komforcie Twoich klientów. Warto pamiętać także, że wystrój powinien wynikać z lokalizacji, wielkości salonu, charakteru budynku, umiejscowienia w budynku, układu a także metrażu lokalu. Przy projektowaniu w pierwszej kolejności powinniśmy właśnie uwzględnić te cechy, bowiem to one będą decydować o tym jakie wyobrażenia o salonie buduje sobie klient.

Modny wystrój

Dla osób, które nie chcą nadawać salonowi wyrazistego stylu, ale mimo wszystko chciałyby jednocześnie mieć wystrój modny polecana jest bardziej ciepła kolorystyka. Do najpopularniejszych kolorów z tej palety należą przede wszystkim żółcie, odcienie koloru różowego oraz brzoskwiniowego. Należy pamiętać, żeby kolor ścian był stonowany bowiem pełni on funkcję wyciszającą i relaksującą. Podobnie meble powinny być wygodne, przytulne oraz wykonane z naturalnych materiałów.